Instalacje fotowoltaiczne w ostatnich latach zyskały ogromną popularność. Na dachach wielu domów można zauważyć panele fotowoltaiczne, które produkują energię na potrzeby domowników. Jednak co tak naprawdę sprawia, że tego typu system, działający w oparciu o odnawialne źródła energii, cieszy się tak sporym zainteresowaniem?
System fotowoltaiczny produkuje energię przez cały rok
Fotowoltaika to rozwiązanie, które pozwala na produkowanie energii przez cały rok. Nawet w momencie, gdy całe niebo pokryte jest chmurami, to panele nadal działają – oczywiście z mniejszą wydajnością. Jedyny czas, gdy wstrzymują one produkowanie energii, to noc. Z tego powodu jest to bardzo opłacalne i wydajne źródło energii, które nigdy się nie wyczerpie, a korzystanie z niego będzie możliwe niemal w każdym miejscu na świecie.
Instalacja może pokryć całe zapotrzebowanie na energię w danym gospodarstwie domowym
Panele fotowoltaiczne zbudowane są z wielu ogniw fotowoltaicznych, które odpowiadają za proces zwany zjawiskiem fotowoltaicznym, na podstawie którego wytwarzana jest energia. Dzięki rozwojowi technologii ogniwa te są obecnie bardzo zaawansowaną konstrukcją, którą cechuje wysoka sprawność i znakomita wydajność. Dzięki temu nawet kilka paneli połączonych w jedną instalację potrafi pokryć całe zapotrzebowanie na energię w danym gospodarstwie domowym. Oczywiście to, jakiej mocy instalację należy w danym przypadku zastosować, zależy od zużycia energii, jednak zapewnienie pełnego pokrycia tego zapotrzebowania przy współczesnej technologii nie jest żadnym problemem.

Montujemy m.in. instalacje fotowoltaiczne na Dolnym Śląsku. Ich najczęstsze umieszczenie to dachy budynków.
Fotowoltaika = ekologia
Fotowoltaika to również w pełni ekologiczna metoda pozyskiwania energii elektrycznej. Działa ona na podstawie odnawialnego źródła energii, jakim jest w tym przypadku słońce. Podczas pracy panele oraz inne elementy instalacji fotowoltaicznej nie generują żadnych szkodliwych związków do atmosfery, działają cicho i charakteryzują się bardzo długą żywotnością sięgającą nawet 40-50 lat. Również sama produkcja i późniejsza utylizacja paneli generują tylko śladowe ilości dwutlenku węgla do atmosfery.
Obecnie w Polsce, jak i w wielu innych krajach, większość energii pochodzi z elektrowni węglowych, które podczas pracy emitują do atmosfery ogromne ilości gazów cieplarnianych oraz szkodliwych związków. Korzystając z fotowoltaiki, rezygnujemy z energii produkowanej przez te elektrownie i zaczynamy wytwarzać własną, czystą energię, co ma bardzo pozytywny wpływ na środowisko.
Nasze usługi dla klientów z woj. dolnośląskiego obejmują m.in.:
- montaż paneli fotowoltaicznych we Wrocławiu,
- montaż paneli fotowoltaicznych w Brzegu,
- instalacja paneli fotowoltaicznych w Środzie Śląskiej,
- dobór instalacji fotowoltaicznej w Legnicy.
Fotowoltaika pozwala obniżyć rachunki za prąd
Inwestując w fotowoltaikę, można w znaczący sposób obniżyć swoje rachunki za prąd i po części uniezależnić się od dostawcy energii oraz stale rosnących cen prądu. Szacuje się, że przy odpowiednio dobranej mocy instalacji można skutecznie obniżyć rachunki nawet o 90%. Jest to więc bardzo opłacalna inwestycja. Cena zakupu instalacji jest dość wysoka. Zazwyczaj wystarcza jednak kilka lat, aby wszystkie poniesione koszty w pełni się zwróciły.
Zachęcamy do kontaktu z doradcami: +48 71 307 04 09
Nadmiar energii można magazynować i odebrać w późniejszym czasie
Instalacja fotowoltaiczna wykorzystywana jest w celu produkowania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego na własny użytek. Z tego względu bardzo ważne jest odpowiednie dobranie mocy instalacji do zapotrzebowania danego gospodarstwa domowego. Co jednak w sytuacji, gdy w danym momencie to zapotrzebowanie jest mniejsze od tego, ile energii produkują panele fotowoltaiczne? Co dzieje się z nadmiarem energii elektrycznej?
Każda ilość energii wyprodukowanej przez fotowoltaikę, która nie zostanie w danym momencie zużyta, trafia do sieci energetycznej, gdzie jest w pewnym sensie magazynowana. Energię tą możemy odebrać w późniejszym czasie przy zachowaniu współczynnika odpustu, który wynosi 0,8 dla instalacji o mocy do 10 kW oraz 0,7 dla instalacji o mocy powyżej 10 kW. W praktyce wygląda to tak, że wysyłając 1 kWh energii elektrycznej do sieci, możemy odebrać 0,8 kWh lub 0,7 kWh w zależności od mocy instalacji, jaką posiadamy. Wymiana ta jest możliwa dzięki dwukierunkowemu licznikowi, który zakładany jest w momencie podłączenia instalacji do sieci energetycznej. Dzięki temu możemy magazynować nadmiar energii i wykorzystywać ją w czasie, gdy będzie nam potrzebna (np. w nocy).