Instalacje fotowoltaiczne są obecnie bardzo popularną metodą pozyskiwania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, w tym przypadku promieniowania słonecznego. Wiele osób jednak nie do końca wie i rozumie jak działa tego typu instalacja i co sprawia, że światło emitowane przez słońce, może być zamieniane na energię wykorzystywaną w domu do zasilania różnych urządzeń elektrycznych i nie tylko.

Samo działanie paneli fotowoltaicznych nie jest zbyt skomplikowane, jednak uzyskana w taki sposób energia to prąd stały, który jest mało przydatny, ponieważ zdecydowana większość urządzeń elektrycznych użytkowanych w domach, zasilana jest prądem zmiennym. Z tego powodu, aby prąd wytworzony tą techniką mógł być użytkowany, potrzebny jest falownik.

Czym jest falownik fotowoltaiczny?

Falownik fotowoltaiczny, inaczej inwerter, to niezbędny element każdej instalacji. Nawet najwydajniejsze panele połączone w ogromną farmę fotowoltaiczną byłyby praktycznie bezużyteczne bez tego urządzenia. Czym w takim razie jest falownik fotowoltaiczny, za co odpowiada i jak działa?

Zapraszamy do kontaktu: +48 71 307 04 09

Aby zrozumieć, czym jest inwerter, najpierw warto poznać zasadę działania pozostałych elementów instalacji fotowoltaicznej. Jednym z najważniejszych jej komponentów są niewątpliwie panele fotowoltaiczne. Zbudowane one są z wielu ogniw połączonych w moduły. Ogniwa te wyłapują energię płynącą w fotonach emitowanych ze słońca i za jej pomocą wprawiają w ruch elektrony – właśnie w taki sposób powstaje energia. Zjawisko to nazywane jest efektem fotowoltaicznym. Produkowany jest prąd stały, który musi być zamieniony na zmienny po to, aby można było go użytkować na co dzień i to właśnie za ten proces odpowiadają falowniki. Dodatkowo kontrolują i monitorują one także parametry pracy sieci pod względem napięcia i częstotliwości. W przypadku wykrycia problemów falownik odłącza się od sieci, zapobiegając tym samym uszkodzeniom przewodów i urządzeń podpiętych do sieci.

Jak zbudowany jest falownik fotowoltaiczny?

Każdy falownik wyposażony jest w układ tranzystorowy, nazywany także mostkiem kluczy półprzewodnikowych. Jest to najważniejszy element wewnętrznej konstrukcji tego urządzenia. To właśnie dzięki niemu możliwe jest dokonanie przemiany prądu stałego w zmienny o określonej częstotliwości oraz napięciu. Oprócz tego każdy inwerter wyposażony jest w układ wejściowy i wyjściowy.

Jednym z elementów układu wejściowego jest układ śledzenia punktu mocy maksymalnej, który stosowany jest w nowszych inwerterach. Maksymalny punkt mocy ulega zmianie pod wpływem temperatury pracy ogniw lub stopnia nasłonecznienia czy też zacienienia. Dzięki temu układowi falownik może dopasowywać się do zmiennych wartości prądu stałego i może przetwarzać większą ilość energii z optymalnymi parametrami pracy.

Układ wyjściowy odpowiedzialny jest za dostarczenie do sieci stabilnego prądu o odpowiednich parametrach napięcia, natężenia i częstotliwości. Wyposażony on jest także w tzw. dławiki, czyli filtry przeciwzakłóceniowe, których zadaniem jest zapobieganie nagłym zmianom natężenia, ograniczaniu ilości prądu przemiennego, bez jednoczesnej utraty mocy. Dzięki temu wszelkie przewody elektryczne oraz zasilane urządzenia są zabezpieczone.

panele fotowoltaiczne wrocław

Myślisz o montażu paneli fotowoltaicznych we Wrocławiu? Zgłoś się do nas!

Jak dobiera się odpowiedni falownik?

Falownik dobiera się m.in. do mocy danego zestawu paneli fotowoltaicznych. Urządzenie to powinno charakteryzować się wysoką sprawnością i niezawodnością, ponieważ to od niego w dużej mierze zależy prawidłowość działania całej instalacji i jej bezpieczeństwo. Z tego powodu należy wybierać zawsze falowniki sprawdzonych firm, które posiadają odpowiednie certyfikaty sprawności i bezpieczeństwa. Zapewni to znacznie dłuższą pracę i uchroni naszą instalację i podłączone do niej urządzenia przed niespodziewanymi zmianami parametrów prądu. Falownik najczęściej wybiera specjalista wykonujący daną instalację fotowoltaiczną. Można więc mieć pewność, że zostanie on prawidłowo dobrany i będzie sprawował się idealnie. W przypadku, gdy planujemy rozbudowę instalacji o kolejne panele, niezbędna może okazać się wymiana falownika.