Za sprawą rosnącej świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa, a także wielu zalet, jakie niesie za sobą inwestycja w takie rozwiązania, odnawialne źródła energii w ostatnich latach zyskują stale na popularności.

Jednym z najpopularniejszych systemów pozyskiwania energii z OZE jest fotowoltaika. Rozwiązanie to jest bardzo opłacalne, a panele fotowoltaiczne na tyle wydajne, że nawet kilka modułów połączonych w jedną instalację może dostarczyć naprawdę dużej ilości energii elektrycznej, która jest w pełni ekologiczna i całkowicie darmowa. Jednak, aby panele fotowoltaiczne spełniały swoje zadanie i działały odpowiednio wydajnie przez długi czas, należy o nie w prawidłowy sposób dbać.

Żywotność paneli fotowoltaicznych

Jak wiadomo, każde urządzenie ma swoją żywotność. W przypadku paneli fotowoltaicznych nie jest inaczej. Producenci udzielają gwarancji na panele, która wynosi najczęściej 25 lub 30 lat. Oczywiście nie oznacza to, że po tym czasie nagle przestaną działać. Badania pokazują, że dobrej jakości panele nawet po 40-50 latach mogą nadal zachowywać sprawność.

Skontaktuj się z nami w celu uzyskania wyceny usługi serwisowej: +48 71 307 04 09

Gdy zdecydujemy się na inwestycję w fotowoltaikę, chcąc jak najbardziej zminimalizować koszty z tym związane, i zakupimy panele wątpliwej jakości, to jest spora szansa, że będą one posiadały gwarancję np. na 10 lat, a po kilkunastu latach nie będą nadawały się do użytku. Z tego względu bardzo ważne jest to, aby inwestować w dobrej jakości komponenty, pochodzące od sprawdzonych producentów, którzy udzielają na nie 25- lub 30-letniej gwarancji. Oprócz tego warto skorzystać z audytu fotowoltaicznego – po to, aby na jego podstawie dobrać instalację o optymalnej mocy, co również wpłynie pozytywnie na żywotność paneli. Jeśli prawidłowo będziemy o nie dbać, to z pewnością posłużą one znacznie dłużej, niż sugeruje to okres gwarancyjny.

Jakie zabiegi konserwacyjne warto przeprowadzać?

Odpowiednia konserwacja i regularne sprawdzanie stanu instalacji fotowoltaicznej to kluczowe czynności, które wpływają na jej wydajność, sprawność, a także żywotność. Jeśli chcemy, aby nasze panele fotowoltaiczne działały wydajnie przez długi czas, to nie możemy zaniedbywać tych czynności.

Podstawą konserwacji jest regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych. Konstrukcje te są zaprojektowane w taki sposób oraz montowane pod takim kątem, że w większości przypadków bardzo skutecznie same się oczyszczają. Jednak jest to tylko doraźne działanie. Jeśli przez dłuższy czas nie oczyścimy paneli, brud, który się na nich nagromadzi, może stworzyć trudną do usunięcia powłokę, która wpłynie bardzo negatywnie na wydajność naszych paneli. W takiej sytuacji należy skorzystać z usług profesjonalistów – po to, aby przeprowadzili oni specjalistyczne czyszczenie paneli fotowoltaicznych. Tylko taki zabieg będzie w pełni bezpieczny dla naszej instalacji i z pewnością da zadowalający efekt.

konserwacja paneli

Chcesz wykonać konserwację paneli fotowoltaicznych w Nysie lub innej miejscowości w woj. opolskim? Pomożemy Ci.

Kolejną ważna kwestia jest regularne monitorowanie pracy instalacji oraz sprawdzanie stanu okablowania. W przypadku gdy zauważymy, że coś jest nie tak, będziemy mogli odpowiednio wcześnie zareagować, wzywając serwisanta. Jeśli nie odkryjemy usterki, może ona w przyszłości przerodzić się w poważną awarię, a biorąc pod uwagę to, że instalacja fotowoltaiczna produkuje ogromne ilości energii elektrycznej, jakiekolwiek uszkodzenie okablowania czy innych jej elementów, może być niebezpieczne.

Jakich działań należy unikać?

Z pewnością należy unikać wykonywania czynności konserwacyjnych samodzielnie – bez odpowiedniego sprzętu i środków czyszczących. Decydując się na samodzielne czyszczenie paneli, możemy użyć złych detergentów, porysować powłoki lub w inny sposób uszkodzić komponenty instalacji. Ponadto bez odpowiedniego doświadczenia i przyrządów asekuracyjnych wychodzenie na dach lub konstrukcję, na której zamontowane są panele fotowoltaiczne, może być bardzo niebezpieczne. Znacznie lepiej w takiej sytuacji zlecić to zadanie profesjonalnym firmom, które świadczą usługi w tym zakresie. Dzięki temu wszelkie czynności konserwacyjne zostaną przeprowadzone w prawidłowy sposób, bez ryzyka uszkodzenia instalacji.