Jeszcze do niedawna na rynku nie było rozwiązań takich jak leasing instalacji fotowoltaicznych. Dzięki wzrastającej popularności i opłacalności tej formy pozyskiwania energii elektrycznej, opcja ta pojawia się w ofercie bardzo wielu firm. Jedną z nich jest oferta Santander Bank Polska. Tego typu forma finansowania instalacji fotowoltaicznych skierowana jest do przedsiębiorstw. Działa na takiej samej zasadzie jak leasing na samochód. W przypadku fotowoltaiki również jest to umowa zawarta między dwiema stronami – leasingodawcą i leasingobiorcą. Zapisy określają przedmiot leasingu, jego okres oraz ustalone raty.

Kiedy warto skorzystać z leasingu?

Koszty zużycia energii elektrycznej w firmach zazwyczaj stanowią sporą część ponoszonych wydatków. Z racji stale rosnących cen prądu, zaplecza technicznego, elektrycznego, miesięczne utrzymanie jest niezwykle kosztowne. Nic nie wskazuje na to, abyśmy w najbliższym czasie mieli się spodziewać zmniejszenia w tym zakresie. Wręcz przeciwnie – rozwój gospodarki o kolejne branże, używające sporo energii elektrycznej np. w procesie produkcyjnym. Właśnie z tego powodu przedsiębiorcy coraz częściej szukają nowoczesnych metod pozwalających na zniwelowanie tych kosztów i uniezależnienie się od tradycyjnych źródeł energii. Przyczynia się to inwestycji, chociażby w instalacje fotowoltaiczne, które są bardzo opłacalnym rozwiązaniem. Koszty zakupu oraz montażu, pomimo że są obecnie dużo niższe niż kilka lat temu, nadal stanowią spory wydatek. Z tego powodu w ofertach banków pojawiła się opcja leasingu na instalację fotowoltaiczną w firmie.

Zapraszamy do kontaktu:  +48 71 307 04 09

Do kogo skierowany jest leasing?

Z tej formy finansowania fotowoltaiki najbardziej skorzystają przedsiębiorstwa, które już teraz mają problemy z wysokimi opłatami za energię elektryczną. Leasing sprawdzi się w energochłonnych dziedzinach gospodarki, takich jak np. branża spożywcza (piekarnie, cukiernie, sklepy), zakłady produkcyjne (pracujące stale w systemie zmianowym), branża IT (zasilanie serwerowni) oraz w rolnictwie (zasilanie chłodni). Właśnie firmy tego typu najbardziej odczuwają wszelkie wzrosty cen energii elektrycznej i to dla nich najbardziej opłacalna będzie inwestycja w fotowoltaikę i skorzystanie z leasingu oferowanego m.in. przez Santander Bank Polska. 

Jakie są korzyści z leasingu instalacji fotowoltaicznej?

Leasing jest formą finansowania instalacji fotowoltaicznych, która w wielu przypadkach jest bardzo opłacalna i niesie ze sobą wiele korzyści. Jedną z nich jest natychmiastowa oszczędność bez lokowania własnych środków finansowych. Korzystanie z tego rozwiązania nie wymaga odkładania inwestycji w czasie z powodu braku środków. Dzięki tej formie finansowania można zamontować instalację fotowoltaiczną od razu i tym samym bardzo szybko zauważyć zwrot wniesionego wkładu. Jest w tym przypadku zachowany także balans między zyskami a kosztami – z racji tego, że instalacja fotowoltaiczna generuje oszczędności na bieżąco. Rozwiązanie to pozwala także zmniejszyć obciążenia podatkowe leasingobiorcy. W przeciwieństwie do kredytu – informacja o skorzystaniu z leasingu nie pojawia się  w bilansie, przez co nie zwiększa się poziom zadłużenia, czyli nie ma to wpływu na zdolność kredytową. 

panel fotowoltaiczny zachód słońca

Zastanawiasz się nad montażem paneli fotowoltaicznych we Wrocławiu? Zgłoś się do nas! Zupełnie za darmo wykonamy dla Ciebie audyt.

Przykładową instytucją, posiadającą specjalną ofertę leasingu na instalację fotowoltaiczną jest Santander Bank Polska. Okres finansowania w tym przypadku wynosi od 12 do 72 miesięcy (do 6 lat). Dostępny w tym przypadku jest zarówno leasing operacyjny, finansowy jak i pożyczka leasingowa. Środki mogą pokryć maksymalnie 90% wartości instalacji i nie ma na to wpływu miejsce jej montażu. Oferta ta skierowana jest do firm planujących montaż instalacji o mocy między 10 a 50 kW, której wartość nie przekracza 300 tys. zł netto. Dodatkowo korzystając z Santander Leasing można ubezpieczyć mienie oraz skorzystać z tzw. bezpiecznej raty, czyli ubezpieczenia gwarantującego spłatę rat w przypadku nieprzewidzianych sytuacji. 

Leasing instalacji fotowoltaicznych to bardzo opłacalna i przydatna forma finansowania tego typu inwestycji. Dzięki niej wiele firm ma możliwość zainwestowania w wydajne i ekologiczne panele fotowoltaiczne. Mogą tym samym wytwarzać energię elektryczną na własny użytek, bez szkody dla środowiska. Decydując się na leasing można od razu zamontować instalację fotowoltaiczną i już po niedługim czasie przyglądać się generowanym na bieżąco oszczędnościom. To niewątpliwy atut, który docenią firmy działające w branżach energochłonnych.