Audyt fotowoltaiczny jest bardzo ważnym krokiem na drodze do obniżenia rachunków za prąd. Jest on niezbędny m.in. w przypadku inwestorów prywatnych, którzy dzięki niemu będą w stanie dowiedzieć się, jaka moc instalacji jest konieczna, a także jaki będzie koszt całego systemu. Czego jeszcze można dowiedzieć się dzięki audytowi?

Jak należy przygotować się do audytu?

Jeśli planujesz montaż paneli fotowoltaicznych i użytkujesz już dom, postaraj się przez co najmniej rok zbierać rachunki za prąd. Pozwoli Ci to określić, jakie jest Twoje średnie zapotrzebowanie na energię i czy nie ulega ono istotnym zmianom w sezonie jesienno-zimowym (częstsze korzystanie z oświetlenia sztucznego, ogrzewanie centralne itd.). 

Informacje te będą niezbędne podczas wywiadu, jaki przeprowadzi z Tobą firma, którą wybierzesz jako wykonawcę instalacji fotowoltaicznej. Przedstawienie rachunków pomoże w ustaleniu mocy instalacji i innych wymagań, jakie powinna spełnić odpowiednio dobrana instalacja. W przypadku nowo budowanego domu ważne będzie sporządzenie odpowiednich szacunków.

Zapraszamy do kontaktu:  +48 71 307 04 09

Podczas wywiadu ustalany jest również budżet, jakim dysponujesz, a przy okazji ewentualne plany, jakie wiążesz w przyszłości z instalacją fotowoltaiczną (np. rozbudowa posiadanych modułów).

Jakie czynniki podlegają analizie podczas audytu?

Aby instalacja fotowoltaiczna mogła dostarczać jak najwięcej energii, należy ustalić jej dokładną lokalizację. Istnieje możliwość zamontowania paneli na gruncie lub na dachu, przy czym cena montażu może obejmować niekiedy konieczność stworzenia specjalnej konstrukcji, umożliwiającej najlepsze ustawienie paneli. Fotowoltaika na Dolnym Śląsku jest często wybieranym rozwiązaniem – panują tam bowiem bardzo dobre warunki dla instalacji.

Brany jest pod uwagę także poziom zacienienia, sąsiedztwo innych budynków, czy też obecność drzew w pobliżu. Lokalizacja powinna również dawać możliwość umieszczenia paneli w kierunku południowym, by zapewnić jak najdłuższy dostęp do słońca, a do tego jak najbardziej zminimalizować ryzyko zacienienia modułów.

Podczas audytu należy zweryfikować również aspekty bezpośrednio związane z montażem instalacji. Obejmują one kąt nachylenia, a także rodzaj systemu montażowego, który musi być dobrany m.in. w zależności od gruntu, na którym zostaną ustawione panele (grunt lub dach) i wspomnianą już orientację ułożenia paneli (zalecany kierunek południowy).

Kolejnym ważnym parametrem jest moc instalacji. Powinna ona bez problemu radzić sobie nie tylko z bieżącym zapotrzebowaniem, lecz też w sezonach, kiedy zapotrzebowanie na prąd ulega zwiększeniu. 

panele fotowoltaiczne we wrocławiu

Myślisz o montażu paneli fotowoltaicznych we Wrocławiu? Zgłoś się do nas – wykonamy bezpłatny audyt.

Czy wykonanie audytu fotowoltaicznego jest konieczne?

Nie istnieje jedna, uniwersalna oferta instalacji fotowoltaicznej, która sprawdzi się w każdym gospodarstwie domowym. Dlatego też konieczny jest audyt, który pozwoli ustalić nie tylko wyżej wymienione parametry, lecz też odpowiedzieć na podstawie zebranych informacji na pytanie, czy montaż instalacji fotowoltaicznej w danym przypadku rzeczywiście będzie opłacalny. 

Innym ważnym aspektem jest to, kiedy montaż instalacji się zwróci. Aby nastąpiło to jak najszybciej, ważne jest przeanalizowanie dostępnych obecnie programów dotacji – tak, aby dobrać rozwiązanie najlepsze dla siebie. Pomóc w tym mogą pracownicy firmy fotowoltaicznej Ekspert PV, którzy udzielą Ci pomocy w wypełnieniu dokumentacji niezbędnej w celu uzyskania dodatkowych środków.

Dobór instalacji fotowoltaicznej bez dokładnego oszacowania najważniejszych parametrów może skończyć się zamontowaniem paneli o zbyt dużej lub zbyt małej mocy, co na przestrzeni lat może przyczyniać się do niemałych strat finansowych. Audyt umożliwia przeprowadzenie symulacji funkcjonowania zamontowanej instalacji i wychwycenie nieprawidłowości, jakie mogłyby się pojawić podczas korzystania z niej. 

Ekspert PV – z nami zyskasz najwięcej!

Dokładnie wykonany audyt pomoże dobrać najlepsze rozwiązania. Jeśli masz np. dach o skomplikowanej konstrukcji, zamontowanie na nim paneli może okazać się znacznie utrudnione. W takiej sytuacji możesz potrzebować rozwiązań innych niż standardowe, np. mikroinwerterów zamiast inwerterów klasycznych. 

Do naszych klientów podchodzimy w sposób indywidualny. Stawiamy na dokładność i pełne zaangażowanie w naszą pracę – na instalację zestawu mamy 30 dni. Spóźniliśmy się? Wówczas to my zapłacimy za Twój rachunek za prąd. Ponadto, zajmiemy się zgłoszeniem instalacji do zakładu energetycznego, a także skonfigurujemy niezbędne aplikacje wykorzystywane w celu monitorowania uzysków energii. Zapraszamy do kontaktu.