Instalacje fotowoltaiczne to opłacalne rozwiązanie, na które zdecydowało się już wiele osób. Dzięki rozwojowi technologii współczesne panele fotowoltaiczne są bardzo wydajne i potrafią generować ogromne ilości energii elektrycznej. Jednak aby działały one w pełni sprawie, niezbędne jest występowanie odpowiednich warunków. Nie da się ukryć, że do pracy instalacji fotowoltaicznej niezbędne jest promieniowanie słoneczne. O ile w ciepłych porach roku nie ma z tym większego problemu, o tyle np. w zimie, gdy dzień jest krótszy, a śnieg skutecznie blokuje część promieni padających na powierzchnię paneli, może stać się to problemem. W jaki sposób można sobie z tym poradzić?

Wydajność instalacji fotowoltaicznej w zimie

Na wydajność instalacji fotowoltaicznej największy wpływ mają: nasłonecznienie paneli, ich ustawienie względem słońca, ilość godzin słonecznych, zacienienie. Większość problemów możemy rozwiązać w bardzo łatwy sposób – czy to montując panele w odpowiednim miejscu i pod optymalnym kątem, czy też regularnie o nie dbając, kontrolując i czyszcząc ich powierzchnię. Jednak gdy zaczyna się zima i dni są zdecydowanie krótsze, niż ma to miejsce w cieplejszych porach roku, nie możemy nic z tym zrobić i wtedy nasza instalacja zaczyna pracować z mniejszą wydajnością.

Różnice mogą być znaczne, ponieważ w lecie liczba godzin słonecznych w ciągu doby sięga nawet kilkunastu, natomiast w miesiącach zimowych spada do kilku godzin. Dokładając do tego dużo więcej dni pochmurnych, okazuje się, że wydajność paneli w okresie zimowym może wyraźnie się obniżyć. Dodatkowym problemem mogą być również intensywne opady śniegu, które tworzą warstwę białego puchu na panelach, uniemożliwiając ich sprawną pracę. Akurat w tym przypadku jest to zazwyczaj problem chwilowy, ponieważ panele projektowane i montowane są w taki sposób, aby śnieg szybko się z nich zsuwał lub też roztopił się pod wpływem wytwarzanej przez panele temperatury. 

zima

W porze zimowej problemem mogą być intensywne opady śniegu, które powodują przykrycie paneli warstwą białego puchu.

Jak się zabezpieczyć przed brakami w energii?

W zimie użytkownicy instalacji fotowoltaicznych mogą odczuć znaczny spadek ich wydajności. Jednak nie oznacza to, że będą oni musieli w pełni korzystać z płatnej energii dostarczanej przez dostawcę. Instalacje fotowoltaiczne są projektowane w taki sposób, aby dostarczać wystarczającą ilość energii przez cały rok. Oczywiście, aby tego dokonać, ich moc i lokalizacja musi być odpowiednio dobrana. Z tego względu tak ważne jest przeprowadzenie audytu fotowoltaicznego przed montażem instalacji i dobranie jej optymalnej mocy.

W jaki sposób moc instalacji ma wpływ na dostarczenie niezbędnej energii zimą?

Optymalnie dobrana moc instalacji, na podstawie zapotrzebowania na energię elektryczną w danym gospodarstwie domowym, pozwala wyprodukować zapasy energii, które następnie będą mogły być wykorzystane w okresie spadku wydajności instalacji, czyli np. w nocy lub właśnie w zimie. Energię można magazynować dzięki dwukierunkowemu licznikowi, który montowany jest u inwestora podczas podłączania instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej. Rozwiązanie to pozwala na przepływ wyprodukowanej energii w dwóch kierunkach, co umożliwia magazynowanie nadwyżki energii w sieci energetycznej. Nadwyżkę możemy następnie odebrać przy zachowaniu współczynnika odpustu, który wynosi 0,7 lub 0,8 w zależności od mocy naszej mikroinstalacji. W praktyce oznacza to, że oddając do sieci 1 kWh energii, możemy odebrać w późniejszym czasie 0,8 kWh lub 0,7 kWh energii.

Oprócz tego jeśli zabraknie nam energii, to w każdej chwili możemy skorzystać z płatnej energii dostarczanej przez dostawcę. Warto pamiętać, że decydując się na inwestycję w fotowoltaikę na Dolnym Śląsku, nie uzależniamy się tylko i wyłącznie od jednego źródła energii. To, że zimą panele fotowoltaiczne nie działają tak wydajnie jak latem, nie oznacza też, że rozwiązanie to jest nieopłacalne. Ważny jest ogólny, całoroczny bilans energetyczny. W słoneczne dni energia wysyłana jest do sieci, a w nocy i zimą odbierana, przez co rozwiązanie to nadal jest bardzo opłacalną opcją.

Masz pytania? Zachęcamy do kontaktu: +48 71 307 04 09